Переміщення тварин через митний кордон України
Переміщення тварин через митний кордон України здійснюється з урахуванням вимог, встановлених Законом України "Про ветеринарну медицину", Митним кодексом України, та відповідно до порядку видачі дозволів на імпорт та експорт зразків видів дикої фауни і флори, сертифікатів на пересувні виставки, реекспорт та інтродукцію з моря зазначених зразків, які є об’єктами регулювання Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення, затвердженого постановою № 953. Вимоги до перевезення тварин авіаційним, автомобільним, залізничним, морським і річковим транспортом встановлено Правилами транспортування тварин, затвердженими постановою "Про затвердження Правил транспортування тварин" № 1402.
Переміщення через митний кордон тварин, включених до Переліку видів ссавців, птахів, амфібій, рептилій, риб, молюсків, комах та рослин, експорт, реекспорт та імпорт яких, а також їх частин чи деривативів регулюються Конвенцією СІТЕС, здійснюється відповідно до вимог цієї Конвенції.
Органи доходів і зборів забезпечують проставлення у дозволах на імпорт та експорт зразків видів дикої фауни і флори, сертифікатах на пересувні виставки, реекспорт та інтродукцію з моря зазначених зразків, які є об’єктами регулювання Конвенції СІТЕС, відміток про підтвердження переміщення через митний кордон України об’єктів регулювання Конвенції.
ТИМЧАСОВЕ ВИВЕЗЕННЯ ТВАРИН З УКРАЇНИ
Відповідно до ст.ст. 371, 372 Митного кодексу, домашні тварини, які тимчасово вивозяться за межі митної території України, підлягають письмовому декларуванню у порядку, встановленому для громадян. У разі надання громадянином зобов’язання про зворотне ввезення тварини, контролюючий орган вживає заходів для забезпечення її ідентифікації з метою зворотного ввозу без оподаткування митними платежами.
Крім того, живі тварини (крім диких) підлягають ветеринарно-санітарному контролю відповідно до Переліку товарів, що підлягають державному контролю (в тому числі у формі попереднього документального контролю) у разі переміщення їх через митний кордон України, затвердженого Постановою № 960. Вимоги до об’єктів державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду, що переміщуються через державний кордон України, визначено Законом України "Про ветеринарну медицину", згідно зі ст. 15 якого будь-які переміщення тварин можуть здійснюватися лише з дозволу відповідного головного державного інспектора ветеринарної медицини.
Переміщення не ідентифікованих тварин або тварин без відповідних ідентифікаційних, ветеринарних та інших супровідних документів забороняється. Ветеринарні документи, якими супроводжуються об’єкти державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду, а також державні органи, які їх видають, визначено в ст. 32 Закону України "Про ветеринарну медицину", відповідно до якого тварини при переміщенні за межі України супроводжуються міжнародними ветеринарними сертифікатами.
Ветеринарні документи включають також ветеринарні картки та/або ветеринарно-санітарні паспорти на тварин. Право на видачу міжнародних ветеринарних сертифікатів, ветеринарних карток та/або ветеринарно-санітарних паспортів на тварин надається відповідним державним інспекторам ветеринарної медицини та уповноваженим лікарям ветеринарної медицини. Ветеринарно-санітарні паспорти на тварин можуть видаватися ліцензованими лікарями ветеринарної медицини.
Перед виїздом потрібно ознайомитися з правилами країни, на територію якої ввозитиметься тварина, а також країн, через які вона переміщуватиметься, зокрема щодо встановлених заборон чи обмежень на ввезення.
ТИМЧАСОВЕ ВВЕЗЕННЯ ТВАРИН В УКРАЇНУ АБО ТРАНЗИТ ЧЕРЕЗ ЇЇ ТЕРИТОРІЮ
Відповідно до ст. 375 Митного кодексу домашні тварини, які ввозяться громадянами на митну територію України, підлягають письмовому декларуванню (митна декларація зберігається на весь період тимчасового в’їзду і пред’являється митним органам під час повернення громадянина) та застосуванню до них заходів ветеринарно-санітарного контролю.
Кількість домашніх тварин, які можуть бути ввезені в Україну громадянином без застосування заходів гарантування, обмежено законом. Дозволяється тимчасове ввезення (ввезення з метою транзиту) на митну територію України домашніх тварин у кількості не більше ніж 3 ссавців, 6 птахів, 20 акваріумних риб з поданням до митниці ДФС міжнародних ветеринарних сертифікатів, підписаних державним інспектором ветеринарної медицини країни походження (ч. 5 ст. 379 Митного кодексу; ст. 85 ЗУ "Про ветеринарну медицину").
Не дозволяється ввезення тварин в Україну в разі підтвердження присутності у країні походження або на територіях, через які переміщувався вантаж, особливо небезпечної хвороби, до якої ці тварини є сприйнятливими (ст. 91 ЗУ "Про ветеринарну медицину").
Перелік товарів, які підлягають державному контролю (в тому числі у формі попереднього документального контролю) у разі переміщення їх через митний кордон України, затверджено Постановою № 960. Згідно з цим переліком дикі живі тварини, що ввозяться в Україну, підлягають ветеринарно-санітарному та екологічному контролю.
Відповідно до статей ст. ст. 85, 86 ЗУ "Про ветеринарну медицину" вантажі з товарами, що ввозяться на територію України, повинні:
- бути вільними від хвороб, що підлягають повідомленню, згідно з вимогами Міжнародного епізоотичного бюро (МЕБ);
- супроводжуватися оригіналами міжнародних ветеринарних сертифікатів, підписаних державним інспектором ветеринарної медицини країни походження, як це передбачається відповідними ветеринарно-санітарними заходами;
- походити з країн або зон, які є вільними від хвороб, що підлягають повідом-ленню, або у випадках, рекомендованих МЕБ, - із зон з низьким рівнем присутності хвороби, що підлягає повідомленню, в межах країни походження та не транспортуватися через територію, щодо якої існують обмеження, підтверджені відповідною міжнародною організацією або ветеринарною адміністрацією країни походження чи транзиту;
- мати прийнятну ідентифікацію.
Для ввезення на територію України екзотичних тварин імпортер зобов’язаний, якщо цього вимагають відповідні міжнародні договори, надати документи від компетентної Установи країни походження з питань захисту природних ресурсів, що підтверджують дозвіл цієї установи на вивезення з її території таких тварин.
Вимоги до перевезення тварин авіаційним, автомобільним, залізничним, морським і річковим транспортом встановлені Правилами транспортування тварин, затвердженими Постановою КМУ N 1402 від 16 листопада 2011 року. Зокрема, що стосується домашніх тварин:
Собаки, коти та інші дрібні тварини перевозяться у відповідних засобах перевезення із суцільним щільним дном, що можуть розташовуватися у кілька ярусів. Собак і котів, що перевозяться, необхідно годувати і напувати з інтервалами, що не перевищують відповідно 24 і вісім годин.
У разі перевезення домашніх тварин залізничним транспортом, собаки великих порід перевозяться у тамбурі вагона поїзда (не більше одного собаки в тамбурі) у намордниках на міцному повідку під наглядом супроводжуючої особи, а собаки малих порід перевозяться на руках або під сидінням власника. Інші тварини (не більше двох) перевозяться в засобах перевезення і розташовуються у місцях, відведених для ручної поклажі.
У разі перевезення домашніх тварин авіаційним транспортом у пасажирському салоні повітряного судна дозволяється перевозити:
- службових собак у супроводі кінолога;
- собак-поводирів, що супроводжують сліпих або глухих пасажирів. Службові собаки (собаки-поводирі) повинні мати ошийник та намордник і бути прив’язані до крісла біля ніг кінолога (власника);
- дрібних тварин, вага яких разом із засобом перевезення не перевищує восьми кілограмів. Клітки птахів повинні бути покриті щільною темною матерією, через яку не проникає сонячне світло. Тварини, вага яких разом із засобом перевезення перевищує вісім кілограмів, перевозяться в багажно-вантажних відсіках повітряного судна. Перевезення зазначених тварин міжнародними рейсами здійснюється за наявності міжнародного ветеринарного сертифіката і дозволу на ввезення та/або вивезення.
Слід зазначити, що при перевезенні живих тварин і птахів обов'язково необхідно дотримуватися умов, які детально (аж до розмірів ящиків і кількості вентиляційних отворів для кожного виду тварини або птаха) передбачені:
- інструкцією з перевезення живих тварин Міжнародної асоціації повітряного транспорту (Live Animals Regulations IATA).
- вимогами до транспортувальних боксів для тварин/птахів передбаченими Постановою КМУ від 16.11.2011 № 1402 "Про затвердження Правил транспортування тварин".
У разі перевезення домашніх тварин автомобільним транспортом у салоні транспортного засобу допускається перевозити дрібних тварин у кошиках, сумках із суцільним дном, птахів у клітках, собак у намордниках за наявності повідка, за умови, що тварини не забруднюють салон та речі пасажирів і розташовуються на підлозі, а за наявності підстилки - на сидінні (під час перевезення в таксі).