Top of Page

Конвенція CITES (СИТЕС)

Конвенція CITES (The Convention of International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) набрала чинності у 1975 році і на сьогоднішній день залишається одним з найпотужніших інструментів захисту біологічного різноманіття нашої планети. Багато видів диких тварин, птахів і рослин перебувають під загрозою зникнення, причому одним з основних факторів, який загрожує їхньому існуванню, є міжнародна торгівля.

Міжнародна торгівля - експорт, реекспорт, імпорт і інтродукція з моря об'єктів тваринного і рослинного світу, доданих в I, II і III Додатки. Конвенція регулює міжнародну торгівлю понад 35 000 видів рослин і тварин, а також їх продукцією (дериватами), забезпечуючи виживання видів, добробут місцевих громад та охорону навколишнього середовища в цілому. Додатки CITES кожні два роки уточнюються Конференцією Сторін - країн-учасниць Конвенції. Як тільки види диких тварин, птахів і рослин додаються в список CITES, міжнародна торгівля ними стає предметом контролю, ступінь якого варіюється залежно від їх статусу: від контрольованої до повної заборони торгівлі рідкісними видами, які перебувають під загрозою зникнення.

Україна у 1999 році приєдналась до Конвенції СITES (ЗУ від 14.05.1999 № 662-XIV). Ввезення зникаючих видів тварин, птахів і рослин на територію України та вивезення їх за межі країни, регулюється відповідно до правил, що встановлюються як міжнародними угодами, так і національним законодавством України. На виконання цієї Конвенції прийнято Постанову КМУ від 25.07.2007р. № 953, якою затверджено Порядок видачі дозволів на імпорт та експорт зразків видів дикої фауни і флори, сертифікатів на пересувні виставки, реекспорт та інтродукцію з моря зазначених зразків, які є об'єктами регулювання Конвенції CITES.

КОНВЕНЦІЯ ПЕРЕДБАЧАЄ ДВА ОСНОВНИХ ВИДУ ЗАХИСТУ:

  • Види, що перебувають під загрозою зникнення.

- Додаток I включає всі види, що пербувають під загрозою зникнення, торгівля якими спричинює чи може спричинити на їх існування негативний вплив. Торгівля зразками цих видів, як правило, заборонена і може бути дозволена тільки у виняткових обставинах, коли імпорт здійснюється для некомерційних цілей - наприклад, для цілей наукових досліджень.

Інші види, котрі піддаються серйозному ризику.

- Додаток II включає види, які в даний час (хоча і не обов'язково) перебувають під загрозою зникнення, але можуть опинитися під такою загрозою, якщо торгівля цих зразків не буде строго регулюватися. Крім того, в цей додаток включені так звані "схожі" види, тобто види, що зовні нагадують ті, які знаходяться під охороною Конвенції. Торгівля зразками видів, занесених до Додатка II, дозволяється тільки в особливих випадках, і перш за все за умов, що вони були здобуті в рамках стійкого промислу і на законних підставах.

- Додаток III включає види, що перебувають під охороною як мінімум в одній країні, яка звернулася до інших сторін СІТЕС з проханням про співпрацю в галузі контролю за торгівлею цими видами.

Відповідно до вимог Конвенції, якщо фізична або юридична особа має намір провозу через державний кордон одного або декількох об'єктів дикої фауни і флори з числа видів, які підпадають під її дію (зразки CITES), вони зобов'язані перед поїздкою оформити відповідний дозвільний документ CITES в Адміністративному органі CITES країни експорту та/або імпорту (залежить в якому Додатку CITES знаходиться зразок).

Даний дозвіл CITES слід пред'являти під час проходження митного контролю разом з іншими документами. Його відсутність може бути підставою для затримання і конфіскації зразків CITES в особи, яка здійснює їх перевезення. Слід пам'ятати, що ветеринарний/фітосанітарний сертифікат не замінює дозвільний документ CITES і навпаки.

ЯК ВИЗНАЧИТИ СПРАВЖНІСТЬ ДОЗВОЛУ CITES

Юристи нашої компанії допоможуть Вам зібрати і оформити необхідні документи для отримання дозволу/сертифікату CITES і проведуть повний юридичний супровід процедури отримання дозволу на імпорт та експорт зразків видів дикої фауни і флори, сертифікатів на пересувні виставки, реекспорт та інтродукцію з моря зазначених зразків.