Статус біженця, США
Даний напрямок імміграції має досить багато юридичних та інших тонкощів, тому Вам краще від самого початку проконсультуватися зі спеціалістом в даній галузі, що б потім не виправляти (якщо це буде взагалі можливо) прикрі помилки, які можуть призвести до негативного результату розгляду Вашої справи. З даного питання існує досить багато думок але, в більшості своїй вони помилкові, або перебільшені. Трохи інформації з цього приводу...
Подати заяву для визначення Вашого статусу біженця, а також отримати бланки анкет Ви можете звернувшись до Бюро Міжнародної Організації з Міграції - МОМ. Приймаються заяви від усіх бажаючих громадян колишнього Радянського Союзу, однак розглядаються заяви тільки від громадян, які постійно мешкають на території колишнього Радянського Союзу. Заяви осіб, які мешкають в інших регіонах, не розглядаються.
Заявник - чоловік/дружина громадянина США, а також його батьки і неодружені діти, які не досягли 21 року, не можуть розглядатися як біженці , тому їх спонсор - громадянин США може викликати їх через місцеве відділення Служби Імміграції і Натуралізації США (Immigration and Naturalization Service - INS) згідно клопотання найближчого родича (возз'єднання сім'ї) - Immediate Relative Petition.
До заповнення анкет потрібно віднестись з усією серйозністю, оскільки анкети є основними документами для подальшого розгляду з приводу Вашої імміграції та виклику Вас на співбесіду до посольства США. Подальшій обробці та розгляду підлягають справи тільки тих заявників, які відповідають умовам та вимогам програми біженців.
За діючими правилами, перевага при призначенні співбесід у посольстві США віддається Заявникам, які відносяться до однієї з категорій осіб, які за визначенням Конгресу Сполучених Штатів, піддаються переслідуванням (Поправка Лаутенберга до Суспільного Закону США 101-167, розділ 599D). До ціх категорій належать євреї, християни євангельської церкви (баптисти, євангелісти і т.д.), члени української католицької церкви, члени української автокефальної православної церкви та ін.
В межах цих категорій переважним правом користуються особи, які мають близьких прямих родичів постійних мешканців у США, на законних підставах: подружжя, батьки, діти, брати, сестри, дідусі, бабусі та онуки. Тітки, дядьки, племінниці та племінники, двоюрідні брати та сестри не вважаються близькими родичами.
В особливих випадках до розгляду можуть бути прийняті окремі справи, що вимагають спеціальної уваги зважаючи на особливо жорстоке переслідування на грунті релігії, національності чи політичних переконань.
Якщо Ви маєте родичів у США, повідомте їх про оформлення довідки про споріднені відносини (Affidavit of Relationship), яка засвідчує Вашу спорідненість. Ця довідка повинна бути заповнена англійською мовою, завірена у нотаріуса та прикладена до анкети.
Неможливо передбачити, коли ті чи інші анкети будуть введені до комп'ютерної системи Вашингтонського Центру обробки. Зважаючи на велику кількість заяв процедура обробки займає тривалий час, і не всі Заявники, які заповнили анкети, будуть викликані на інтерв'ю. Зокрема, не слід очікувати виклику на інтерв'ю Заявникам, які не мають у США близьких родичів, а також особам, що не відносяться до однієї з вказаних категорій (навіть, якщо вони мають близьких родичів).
Якщо буде прийнято рішення про Ваш виклик на інтерв'ю, Ви отримаєте на свою домашню адресу запрошення, в якому буде вказаний номер Вашої справи (наприклад, UP-123456), а також бланки анкет та інструкції щодо їх заповнення, з бюро МОМ. Також у запрошенні будуть вказані Ваші родичі, які запрошені на інтерв'ю разом з Вами, їх прізвища, імена, дати народження і громадянство.
Кожна анкета має бути підписана особою, на яку вона заповнена. Навіть якщо Ви скористалися чиєюсь допомогою при заповненні анкет. Ви і лише Ви несете повну відповідальність за вірність інформації, яка міститься в анкеті, тому перед тим, як підписувати, прочитайте уважно заповнену анкету, щоб упевнитися, що Ви повністю і точно відповіли на всі питання і готові підтвердити докуменально свої відповіді.
Неповне або не точне заповнення анкет може значно затримати розгляд Вашої справи, або взагалі виключити Ваш виїзд за даним напрямком імміграції. Відповідно до нових правил проходження інтерв'ю в Посольстві США, Заявник і всі члени його сім'ї, які зазначені в запрошенні, (виключення становлять діти, які не досягли 14 років за умови, що за 2-3 тижні до інтерв'ю вони були сфотографовані в одному з представництв Бюро МОМ у Києві (вул. Михайлівська, 8, тел.: 568-50-14), Мінську (Партизанський пр-д., 6-А, тел.: 285-25-41/42), Кишиневі (Ciuflea str., 36/1, тел.: 23-31-88) або Алмати (вул. Абдулліних, 56, тел.: 58-22-40) повинні з'явитися в бюро МОМ за адресою: вул. 2-га Звенигородська, будинок 12 (станція метро "Вулиця 1905 року") в призначений день і час, що зазначені в запрошенні.
Разом із запрошенням Ви знайдете бланки анкет та інструкції щодо їх заповнення. Перш ніж заповнювати ці бланки, Вам необхідно уважно ознайомитися з інструкціями щодо їх заповнення. Всі заповнені форми та переведені на англійську мову інші зазначені документи Вам необхідно принести з собою в бюро МОМ на інтерв'ю. З 01 листопада 2009 р. форми заповнюються тільки російською мовою.
Якщо Ваша заява на отримання статусу біженця базується на релігійних переконаннях, Вам необхідно принести будь-які документи і фотографії, які демонструють Ваше ставлення до релігії протягом Вашого життя.
Інтерв'ю з Вами будуть проводити представники Служби імміграції і натуралізації і на ньому буде вирішуватися питання про те, чи маєте Ви право на отримання статусу біженця у США. Якщо Ви не з'явитеся в Бюро МОМ в призначений час, Ви не будете допущені до інтерв'ю в Посольстві США.
З будь-якими питаннями про порядок оформлення документів з даного напрямку імміграції Ви можете звертатися до наших юристів.
Перелік документів необхідних для обробки Вашої заяви:
- закордонні паспорти, видані членам сім'ї, незалежно від дати видачі, місця видачі та терміну дії, якщо такі є;
- внутрішній паспорт для кожного члена сім'ї;
- свідоцтво про народження для кожного члена сім'ї. Якщо оригінал свідоцтва про народження не зберігся, Вам необхідно отримати дублікат, виданий відділом РАЦС. Якщо архіви відділу РАЦС були знищені, необхідно отримати документ з відділу РАЦС, що це підтверджує, а також документ з ЖЕКу із зазначенням дати народження, місця народження і домашньої адреси. Документи з відділу РАЦС і ЖЕКу приймаються тільки разом;
- свідоцтво про народження спонсора;
- лист Головного Заявника з поясненням ступеня спорідненості зі спонсором;
- свідоцтво про шлюб для тих членів сім'ї, які перебувають у шлюбі;
- свідоцтво про смерть (у випадку смерті чоловіка/дружини або однієї з осіб, викликаних на інтерв'ю);
- свідоцтво про розлучення (для кожного розлучення, навіть фіктивного, і для кожної розлученої особи);
- свідоцтва про зміну прізвища, імені та/або по-батькові (якщо такі є);
- свідоцтва про усиновлення/удочеріння (якщо такі є);
- свідоцтво про шлюб з церкви (якщо таке є);
- документи з церкви з датою хрещення (якщо такі є);
- трудові книжки;
- виписки з будинкової книги, або довідки про реєстрацію;
- документи, що підтверджують ставлення до військового обов'язку (військовий квиток, посвідчення особи військовослужбовця і т.д.);
- біографічні дані;
- вироки. Будь-які документи кримінального судочинства щодо кожного з членів сім'ї, хто будь-коли був засуджений або перебував під судом або слідством.
Даний список далеко не повний. Кожен Заявник індивідуальний і для розгляду Вашої заяви можуть знадобитись будь-які інші документи, тому Вам краще заздалегідь проконсультуватися зі спеціалістами з даного питання, що б уникнути зайвого клопоту і даремної втрати часу.
Пам'ятайте, що отримання анкет, а також отримання запрошення на інтерв'ю до Посольства США з даного питання, не гарантують Вам отримання статусу біженця у США!
Після успішного проходження інтерв'ю в Посольстві США, всі члени родини, включаючи дітей до 14 років, які бажають виїхати у США, як по статусу біженця, так і по статусу ПАРОЛЬ, зобов'язані пройти медичний огляд в одній із спеціальних поліклінік у Києві, Москві, Алмати, або в Мінську, приписаних до Міжнародної Організації з Міграції.
Переселення до СШA є тривалим процесом, що може зайняти місяці або навіть роки. Переселення до США носить добровільний характер і біженці повинні самостійно вирішувати, чи виправданий для них та їхніх рідних переїзд до США. Для Заявників процес переселення є безкоштовним. Проте, якщо Вашу заяву буде схвалено, Вас попросять підписати кредитне зобов'язання на купівлю авіаційних квитків для Вашої родини і протягом деякого часу після прибуття до США, Ви повинні будете відшкодувати вартість авіаквитків.
Процес переселення в США передбачає проходження декількох співбесід з представниками певних агентств. Велика частина біженців (але не всі) спочатку проходять співбесіди в Управлінні Верховного Комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН). Якщо УВКБ визначить Вашу справу для переселення в США, Вам згодом будуть призначені зустрічі в Зарубіжному Центрі Обробки Інформації (MOM Москва), діючому від імені та за дорученням Державного Департаменту США, і на закінчення у Вас відбудеться інтерв'ю із співробітниками Департаменту Внутрішньої Безпеки США (ДВБ). Ви повинні особисто бути присутнім на кожній з призначених зустрічей. Тільки Департамент Внутрішньої Безпеки приймає остаточне рішення про Ваше переселення в США. Дуже важливо, щоб на питання УВКБ, MOM і ДВБ Ви відповідали правдиво і чесно. В іншому випадку, це може негативно позначитися на розгляді Вашої справи і навіть у майбутньому, вплинути на вже наданий статус у Сполучених Штатах. Інформація, яку Ви надаєте в УВКБ, MOM і ДВБ, залишиться конфіденційною і буде поширюватися тільки між сторонами, залученими в процес Вашого переселення, у разі потреби. Існує ряд причин, по яких ДВБ може відкласти ухвалення рішення по Вашій справі.
Якщо Ваші контактні дані змінилися, змінився Ваш статус в країні тимчасового перебування, відбулися зміни у складі сім'ї, як то: народження, смерть, шлюб, розлучення, - а також, якщо Ви повернулися в країну Вашого походження на будь-якому етапі розгляду Вашої імміграційної справи, за першої ж можливості, необхідно повідомити про це УВКБ та/або Закордонний Центр Обробки Інформації (MOM Москва). Якщо в будь-який момент Ви вирішите, що більше не зацікавлені у переселенні в США, Ви можете припинити розгляд Вашої справи, поінформувавши про це УВКБ або Закордонний Центр Обробки Інформації (MOM Москва).
Якщо ДВБ схвалить Ваше клопотання про переселення в США, Вам необхідно буде пройти медичне обстеження в Міжнародній Організації з Міграції або у лікаря, призначеного посольством США. Результати медкомісії можуть відстрочити Ваш від'їзд, якщо поставлений Вам діагноз або стан Вашого здоров'я (наприклад, туберкульоз) буде потребувати проходження попереднього курсу лікування. Після успішного проходження курсу лікування Ви зможете в'їхати у США. Важливо, щоб Ви чесно відповідали на запитання під час медкомісії, щоб було прийнято оптимальне рішення з приводу Вашого майбутнього розміщення і щоб у разі необхідності, Вам була доступна медична допомога в місці Вашого нового проживання.
Залежно від того, яким чином Ви стали учасником даної програми, Вам не завжди потрібно мати знайомих/родичів у Сполучених Штатах. Якщо у Вас є родичі в США і Ви хочете проживати поруч, необхідно якомога раніше повідомити про це в Закордонний Центр Обробки Інформації (MOM Москва).
Дана інформація вкрай корисна при плануванні Вашого приїзду до США. Додаються всі зусилля, щоб поселити Вас у тому ж населеному пункті США, де вже проживають Ваші рідні, хоча це і не завжди вдається. Будь ласка, зверніть увагу, що полігамія у США протизаконна.
Кожна сім'я біженців надходить у розпорядження однієї з неурядових організацій, що надають Вам допомогу після приїзду в США. Первісна допомога, яку Вам нададуть при зйомі житла, забезпеченні предметами побуту і меблями, буде мінімальною. Багато чого (наприклад, одяг і меблі) може виявитися уживаним або зовсім дешевим, але все надане буде чистим і в робочому стані.
Необхідно, щоб Ви брали активну участь у програмі переселення, яку Ви розробите спільно з Вашим агентством з переселення. Вам допоможуть з пошуком роботи за місцем проживання. Пошук роботи в США може зайняти деякий час і Ваше перше місце, ймовірно, не буде відповідати Вашій професії чи спеціальності, за якою Ви працювали в країні походження. Ви можете працювати з початкового рівня, що не потребує професійної підготовки, з тимчасовою або навіть частковою зайнятістю. Прожитковий мінімум і наявність соціальних допомог у кожному штаті різні. Допомога, що призначена Вам, буде відрізнятися від підтримки, наданої біженцям в інших штатах. В багатьох містах США розвинена мережа громадського транспорту. При переселенні автомобілі Вам не надаються.
ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ ПРО ЖИТТЯ У США
Приїзд в Сполучені Штати в якості біженця дозволяє Вам постійно проживати на території і, згодом клопотати про надання громадянства. Рішення переселитися в Сполучені Штати не виключає можливості Вашого повернення на батьківщину в будь-який час, але цей крок може вплинути на Ваш статус в США.
Сполучені Штати Америки - багатонаціональна країна, в якій проживають більше 300 мільйонів осіб. Поряд з існуванням громад, що організовані за принципом етнічної приналежності, більшість американців вважає за краще проживати в громадах, зі змішаним національним складом. Ймовірно, що Вашими сусідами, колегами по роботі і однокласниками будуть представники різних рас, релігій, національностей і способу життя.
Біженці користуються однаковими правами з іншими мешканцями Сполучених Штатів, включаючи свободу слова, свободу віросповідання, свободу зборів і свободу пересування. Вас не можуть заарештувати або помістити у в'язницю за висловлення власної думки, виконання своїх релігійних обрядів чи зустріч з групою Ваших однодумців.
Більшість американців цінує самостійність і працьовитість. Вони очікують, що новоприбулі, при першій же нагоді, підуть працювати і будуть нести відповідальність за самих себе і свої сім'ї. Фінансової допомоги та іншої державної допомоги для біженців не зовсім вистачає для утримання сім'ї. Для успіху в США Вам важливо вивчити англійську мову. Ви, мабуть, зможете знайти роботу, навіть якщо Ви ще не розмовляєте англійською, але Ваші кар'єрні можливості будуть дуже обмежені. У більшості випадків є можливість вивчати англійську мову поряд з домом, але при цьому Вам все одно слід одночасно почати працювати.
Освіта в державних установах є безкоштовною з підготовчої групи початкової школи до 12-го класу. Освіта з 6 до 16 років є обов'язковою у більшості штатів. Батьки можуть також відправити дітей у приватні школи (включаючи релігійні), проте плата за навчання в таких школах часто висока. Значною може виявитися і плата за навчання в університеті. Щоб частково покрити свої витрати на освіту, студенти багатьох університетів одночасно працюють, клопочуть про отримання стипендій або ж звертаються за кредитами, які їм доводиться потім виплачувати після випуску.
Біженці, які приїжджають до США, отримують державну медичну страховку, як мінімум, на вісім місяців. Витрати на здоров'я можуть бути високими і зазвичай самі люди, а не держава, оплачують медичні послуги. Тим, у кого немає медичної страховки, не відмовлять у невідкладній медичній допомозі. У більшості є страховки, які хоча б частково покриваються їх роботодавцем, але в багатьох випадках робота на нижчих посадах не передбачає надання медичної страховки.
Більшість з нещодавно прийнятих законодавчих поправок в системі американської охорони здоров'я не набере чинності ще протягом декількох років. Більшість біженців, що переселяється в США, стверджують, що досить важко звикати до мінливих традиційних ролей в сім'ї. В багатьох сім'ях працювати доводиться як чоловікові, так і дружині. У багатьох випадках діти вчаться англійській мові та адаптуються до життя в США набагато швидше батьків. Звикання до цих та інших змін кожним переноситься індивідуально і може послужити джерелом стресу для окремої людини або всієї родини. У цей хвилюючий, але іноді складний період часу Вам слід шукати допомоги у Вашому агентстві з переселення. За останні 35 років понад три мільйони біженців приїхали в США. Переселення в іншу країну пов'язане з труднощами, але більшість біженців змогли звикнути до життя на новому місці і відкрили нові можливості для самих себе і своїх рідних.
Звернутися за консультацією до наших спеціалістів, Ви можете заздалегідь записавшись на прийом або можете замовити дану послугу на нашому сайті.