Top of Page

Процедура подачі заяви

В кожній країні існують свої правила отримання статусу біженця: різні правила подачі заяви (її форма, тип установи, що займається її розглядом і т.п.), різні терміни розгляду заяви, різні правила подачі апеляцій і т.д.

Проте скрізь Вам необхідно буде подати розгорнуту заяву, пройти співбесіду (інтерв'ю), зареєструватися в центрі для біженців (або за місцем проживання) і з'являтися за викликом до інстанції, що розглядає Вашу справу. Якщо Ви не знаєте, яка державна установа відповідає за надання притулку, в будь-якій країні Ви можете звернутися з цим питанням в поліцію. Але дуже важливо ще до моменту звернення із заявою про надання притулку звернутися в громадську організацію, що допомагає біженцям, де Вас проконсультують по процедурі. Ви і надалі можете звертатися туди у всіх складних випадках. Співробітники неурядових організацій, як правило, прагнуть допомогти будь-якому біженцю - на відміну від державних чиновників, завдання яких, скоріше, "викрити" і "відсіяти".

Деякі держави дозволяють подавати заяву про надання притулку не тільки на території або кордоні країни, але й в посольствах за кордоном. Австрія, Франція і Швейцарія дозволяють подавати заяву про притулок у дипломатичних або консульських представництвах (посольствах) на території країни походження або іншої країни. Данія, Нідерланди, Іспанія і Великобританія дозволяють подавати такі заяви тільки в країні, яка не є країною походження біженця (у "третій країні"). Австрія припинила прийом заяв про притулок у своєму посольстві в Ірані і, мабуть, планує відмовитися від неї повністю. Швейцарське агентство по біженцям (SAR) повідомляє наступне: "Швейцарія проводить процедуру надання притулку в посольствах. Але насправді закони, що визначають умови, необхідні для приїзду в нашу країну, настільки суворі, а сама процедура триває настільки довго, що більшість людей, які просять притулок, приїжджають в нашу країну нелегально, через "зелений коридор". Швидше за все, те ж саме відноситься до посольської процедурі інших держав.

З іншого боку, невідомо, наскільки посольська процедура важче, ніж процедура отримання статусу всередині країни. Більшість європейських посольств в Україні просто не мають досвіду такої роботи, тому результат важко передбачуваний. Пробувати пройти процедуру в посольстві, мабуть, має сенс у випадку, якщо біженець не може виїхати в цю країну і при цьому має можливість довго чекати в Києві. Як правило, при контактах із чиновниками Ви маєте право на перекладача. Якщо перекладач не надається, спробуйте також звернутися в громадську організацію. Крім того, Ви маєте право звертатися за інформацією в державні організації і подавати позови в суди.

Отримання статусу біженця - завжди психологічно складний процес... Якщо Ви приїхали в іншу країну, Ви будете мати справу з людьми іншої культури, і важливо бути готовими до можливого непорозуміння. Не дивуйтеся несподіваним питанням і зауваженням. Спілкуючись із співробітниками міграційних відомств, потрібно чітко формулювати свої думки і набратися терпінням. У європейських країнах люди різко негативно ставляться навіть до найменшої брехні, і Ви можете істотно собі нашкодити, допустивши її.

У Європі чиновники і поліцейські контролюються вищестоящими організаціями і досить строго слідують законодавству і правилам поводження з людьми. Але юридичні процедури дуже складні, тому Вам слід вдаватися до юридичної допомоги при будь-якій можливості (наприклад, звертатися за консультаціями в організації для біженців).

В кожній країні своє законодавство у справах іноземців та біженців. Загальним для всіх країн є встановлення двоступеневої процедури вирішення питання про статус біженця.

На першому етапі імміграційні органи вирішують питання про доступ на територію країни.

На другому етапі докладно розглядається питання про можливість надання статусу біженця відповідно з визначенням поняття "біженець", що міститься в Конвенції 1951 року.

Останній рівень - здійснення нагляду за дотриманням процесуальних норм при розгляді Вашої справи, який проводиться судами загальної юрисдикції.

Тобто, Ви можете оскаржити в суді відмову державної організації в доступі на територію країни або в наданні Вам статусу біженця.

Проте, в деяких країнах можлива відмова від надання статусу біженця вже на першій стадії, якщо претензія на цей статус виглядає для чиновника явно необгрунтованою. Така "прискорена процедура" існує в Бельгії, Іспанії, Данії, Франції, Греції, Нідерландах, Португалії та Великобританії. Її застосування можливе і в тому випадку, якщо Заявник може бути повернутий у "безпечну країну" або в "безпечну частину країни" (наприклад, у деяких країнах вважається, що більшість регіонів України не небезпечні для конкретного Заявника, і вони можуть бути туди повернуті) .

Повернення в "безпечний" регіон практикується в Австрії, Німеччині, Франції, Португалії, Великобританії, США і Канаді. Подібна "прискорена процедура" піддається серйозній критиці, оскільки виникає обгрунтоване побоювання в недостатній компетентності імміграційних органів в питаннях надання статусу біженця, та обмеження можливостей Заявників оскаржити помилкове рішення.

Якщо Ваша заява не була відхилена як "очевидно необгрунтована", Ваша справа надходить на детальний розгляд у відомства у справах біженців. Швидше за все, співробітники відомства запросять Вас на інтерв'ю. Як правило, чекати його доводиться від 2 тижнів до 1,5 року (залежно від країни). За цей час Ви маєте право на соціальну допомогу (житло в таборі для біженців або квартира, будинок), харчування, медичне обслуговування і т.д.), але через велику кількість біженців у деяких країнах ця допомога надається не завжди (залежить від країни).

При подачі заяви, Вам необхідно пам'ятати про деякі нюанси:

  • практично у всіх країнах буде проведений особистий огляд;
  • у Вас не повинно бути при собі будь-яких речей, які можуть Вас скомпрометувати;
  • у Вас не повинно бути при собі великої суми грошей;
  • якщо Ви подаєте заяву під іншим прізвищем, у Вас не повинно бути при собі будь-яких документів на Ваше ім'я, номерів телефонів і адрес Ваших друзів і знайомих в даній країні;
  • після проведення з Вами бесіди та заповнення опитувальника, запишіть і збережіть папір, де викладена ваша легенда і дати подій в найдрібніших подробицях, при всіх подальших інтерв'ю, завжди за основу братимуться Ваші початкові свідчення!

ЗАВЖДИ ВИМАГАЙТЕ ПЕРЕКЛАДАЧА!

  • перекладач, в основному, працює на поліцію та імміграційну службу - не треба з ним бути відвертими...
  • перекладач не може і не буде Вам допомагати розповідати Вашу легенду - його завдання тільки перекладати те, що Ви говорите.

Після першої бесіди з Вами - співробітник імміграційної служби виносить свій висновок про правдоподібність Вашої розповіді і на це звертається дуже велика увага при розгляді Вашої справи. Намагайтеся надати собі переляканий вигляд і зобразити серйозну боязнь, при думці про повернення на батьківщину. При розмові з співробітниками імміграційної служби - будьте доброзичливі, відкриті, ввічливі. Намагайтеся завжди показувати Ваше щире бажання допомагати їм у вивченні Вашої справи.

Всі адреси і телефони, які у Вас знайдуть при огляді, в даній країні будуть перевірятися. За наявності грошей, які у Вас знайдуть при огляді, Вам якийсь час не будуть платити допомогу.

Звернутися за консультацією до наших спеціалістів, Ви можете заздалегідь записавшись на прийом або можете замовити дану послугу на нашому сайті.