Сертифікат CITES на об'єкти рослинного світу
Юристи нашої компанії допоможуть Вам зібрати і оформити необхідні документи для отримання сертифікату CITES і проведуть повний юридичний супровід процедури отримання дозволу на імпорт та експорт об'єктів рослинного світу.
Ввезення об'єктів рослинного світу на територію відповідної країни або вивезення за її межі регламентується Конвенцією про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення.
Більшість видів рослин можна перевозити без отримання відповідних дозволів. Але як тільки види об'єктів рослинного світу потрапляють в список СІТЕС, міжнародна торгівля ними стає предметом контролю, ступінь якого варіюється в залежності від їх статусу: від контрольованої до повної заборони торгівлі рідкісними видами, що перебувають під загрозою зникнення.
На ввіз/вивіз з України видів об'єктів рослинного світу, вказаних в I, II, III Додатках CITES, в обов'язковому порядку необхідне оформлення спеціального дозволу CITES.
Дозвіл/сертифікат CITES (The Convention of International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) - офіційний дозвільний документ, виданий державним Адміністративним органом відповідної країни і дозволяє ввіз/вивіз з країни зразка СІТЕС, що знаходиться під захистом вищевказаної Конвенції.
Рослини I Додатку CITES заборонені до вивозу за межі України, так як ці види відносяться до рідкісних і вимираючих видів. Використання рослин з I Додатку CITES в комерційних цілях категорично заборонено. Хочемо звернути Вашу увагу на те, що якщо вид рослини віднесений до I Додатку CITES, але вирощений не в дикій природі, а в контрольованих людиною умовах, з метою комерційного використання, то до нього застосовуються такі ж вимоги, як і до зразків CITES, вказаних в II Додатку CITES.
На ввіз/вивіз рідкісних об'єктів рослинного світу I Додатку CITES (наприклад, в наукових цілях) необхідно отримувати дозвіл на імпорт і експорт зразків. На ввіз/вивіз рідкісних об'єктів рослинного світу II Додатку CITES необхідне отримання дозволу на експорт зразків.
Перед видачею дозволу СІТЕС науковий орган країни-експортера повинен переконатися, що вивезення даного виду з країни не загрожує його виживанню і не має значного впливу на популяцію. Адміністративний орган також повинен переконатися в тому, що ввіз/вивіз з країни об'єктів рослинного світу здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства країни, зразки СІТЕС не створюють небезпеки для життя і здоров'я людей і тварин, а також не містять в своєму складі заборонених речовин.
В Україні таким Адміністративним органом є Міністерство екології та природних ресурсів України, яке видає дозволи і сертифікати CITES на зразки всіх видів тварин, птахів і рослин, включені в додатки CITES.
На всі експортні та імпортні зразки III Додатку CITES необхідне отримання довідки про походження виду рослини, яка видається на підставі відповідного висновку державного експерта.
ЯК ВИЗНАЧИТИ СПРАВЖНІСТЬ ДОЗВОЛУ CITES
КОНСУЛЬТАЦІЯ ЩОДО ОФОРМЛЕННЯ CITES
При транспортуванні рослин необхідно обов'язково враховувати взаємодію зразків з іншими представниками флори і фауни. Важливо, щоб жодному з існуючих видів не було завдано шкоди.
Сертифікат CITES необхідно отримувати як фізичній, так і юридичній особі, наприклад:
- особі, яка має намір іммігрувати і бажає забрати з собою свою колекцію екзотичних рослин;
- спеціалістам, які здійснюють біологічний контроль і мають потребу в наявності зразків екзотичного рослинного матеріалу;
- науковцям, співробітникам ботанічних садів, яким необхідно постійно поповнювати свою колекцію, обмінюватися з іноземними колегами зразками рослин;
- компаніям, що займаються сільськогосподарською діяльністю та бажають поліпшити якість врожаю за рахунок імпортних саджанців або посівного матеріалу, а також компаніям, що займаються селекцією;
- спеціалістам, що займаються ландшафтним дизайном, яким необхідні екзотичні та унікальні рослини з-за кордону;
Для отримання дозволу на вивіз зразків CITES за межі України, необхідно надати висновок наукової ради CITES (комісія формується для кожної галузі окремо). Сертифікат CITES видається окремо на кожну групу ідентичних зразків, на підставі консультацій з державними або міжнародними науковими спільнотами на термін не більше 1 року.
УВАГА! Наявність сертифікату CITES не звільняє Експортера від дотримання митних і фітосанітарних правил.
Експорт та імпорт об'єктів рослинного світу, зазначених у II і III Додатках CITES здійснюється на підставі результатів єдиного фітосанітарного огляду і сертифікату CITES.
Хочемо звернути Вашу увагу на те, що пройти митний контроль Ви можете тільки через спеціальні пункти прикордонного контролю, які мають обладнання для фітосанітарного контролю.
Отримання сертифікатів CITES є безкоштовним, проте слід враховувати, що при експорті або імпорті зразків СІТЕС необхідно сплатити єдиний збір, встановлений Постановою КМУ № 1569 від 24.10.2002р., в розмірі, обумовленому для кожного виду рослин окремо.
У пункті призначення, рослини проходять вторинний санітарний контроль, тому сертифікат CITES необхідно зберігати всю поїздку.