Top of Page

Придбання тварин і птахів, виведених в умовах неволі

Крім традиційних домашніх тварин, сьогодні все більш популярними є незвичайні екзотичні улюбленці. В нашій країні різноманітність диких тварин, що утримуються в умовах неволі, сьогодні досить велика.

Необхідно пам'ятати, що не зважаючи на те, що тварини живуть в домашніх умовах, більшість з них є дикими тваринами (виняток становлять коти, собаки, одомашнені шиншили, морські свинки, хом'яки та ін.).

Можливо, потенційні власники тварин або птахів і не замислюються над тим, що види їх майбутніх улюбленців перебувають під охороною Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення та їх переміщення через митну зону України можливе виключно за наявності відповідних дозволів Адміністративних органів CITES.

Щодо придбання тварин і птахів, виведених в неволі слід зазначити, що відповідно до вимог Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Одним з видів правочинів є договори. Відповідно до ЦК України договори, які стосуються набуття права власності на майно, мають бути укладені в письмовій формі та відповідати вимогам цивільного законодавства в залежності від типу договору. Набуття права власності на тварин і птахів за Законом може бути реалізоване за консенсуальними договорами, які вважаються укладеними з моменту досягнення угоди зі всіх істотних умов у формі, необхідній за Законом. До них, зокрема, належить договір купівлі-продажу.

Таким чином підтвердження набуття права власності на даних тварин і птахів (у разі народження в неволі) можливе при наявності відповідного договору між сторонами, а також відповідного ідентифікатора.

Відповідно до ст. 31 Закону України "Про тваринний світ" підприємствам, установам, організаціям і громадянам дозволяється добування (придбання) диких тварин з метою утримання і розведення у напіввільних умовах чи в неволі для використання цих тварин та отриманих продуктів їх життєдіяльності.

Тварини, вилучені з природного середовища за відповідним дозволом чи іншим документом та за визначену у встановленому законодавством порядку плату, є власністю підприємств, установ, організацій та громадян, яким цей дозвіл чи інший документ було видано.

Дикі тварини, що утримуються підприємствами, установами, організаціями та громадянами у напіввільних умовах чи в неволі без відповідного дозволу чи інших документів на право вилучення їх з природного середовища, що засвідчують законність їх набуття, вважаються незаконно набутими.

Тому купуючи собі екзотичну тварину або птаха, необхідно в першу чергу звернути увагу на наявність документації, що є невід'ємною частиною зразка СІТЕС, в тому числі і на дозвіл CITES, який є офіційним документом, виданим державним Адміністративним органом відповідної країни і дозволяє ввіз/вивіз з країни зразка СІТЕС, що перебуває під захистом Конвенції CITES.

У разі ж якщо тварина або птах є зразком CITES або перебуває в Червоній книзі України, в такому випадку продавець зобов'язаний надати покупцеві документ, що засвідчує законність набуття тварини чи птаха у власність або вилучення з дикої природи.