Не підтверджене право власності на врятованих екзотичних тварин
Все частіше ми отримуємо запити щодо вивозу за кордон врятованої під час війни екзотики. Вчергове до нас звернулися громадяни, які з їх слів, врятували екзотичних тварин і в подальшому, з метою вивозу цих тварин за кордон, мають намір отримати дозвільну документацію CITES.
Однак, після аналізу змісту наданих документів на тварин, а також правових підстав їх оформлення, ці документи викликали в нас небезпідставні сумніви, щодо їх законності в частині визначення та обґрунтування правомірності набуття права власності на цих тварин, та встановлення задля досягнення цієї мети відповідних фактів, а саме:
Піддається обґрунтованому сумніву той факт, що ветеринарні лікарі демонструють унікальну здатність визначати в дорослих рептилій точні дати народження без проведення відповідної експертизи, при цьому ці надумані дані прямо зазначаються у ветеринарних паспортах тварин, а в подальшому оформлюються документи, де безпідставно зазначається власником людина, яка юридично не має на цих тварин права власності.
Піддається обґрунтованому сумніву факт безпідставного твердження та видачі відповідних «документів на право власності» особам, спеціалістами ВГО «Зоосвіт» (далі - ГО), яка отримавши інформацію зі слів особи, що до неї звернулася за допомогою в отриманні документів на зразки СITES, видає цій особі витяг з племінної книги, в якому безпідставно підтверджує, що особа, яка звернулася до неї, є «первинним опікуном, а в подальшому і дійсним власником» цих тварин.
Треба зауважити, що згідно з вимогами ЦКУ, набуття права власності встановлюється Законом, але ж ніяк не особистою думкою спеціалістів ГО. Надання таких документів шкодить інтересам заявників і вводить їх в оману щодо набуття ними права власності на відповідну тварину. При цьому, відповідно до вимог Закону, будь-яка реєстрація в «базах» ГО не є підставою набуття права власності на тварину.
В підтвердження цього цитуємо «законне» обґрунтування в тому ж витязі: «В час коли Російська Федерація бомбила місто Харків з літаків та обстрілювала з тяжкої артилерії, багато харків’ян намагались виїхати з зони воєнних дій забираючи з собою і рятуючи своїх хатніх тварин. Вочевидь це сталося і з цими «тваринами», адже тільки так можна пояснити їхню появу на залізничному вокзалі міста Харків в березні 2022 року. Інформації про те що трапилось з власниками цих тварин з’ясувати немає можливості. Отже «власник» врятувала тварин від неминучої смерті і взяла на себе опіку і повну відповідальність за їхнє життя та благополуччя».
Треба зауважити, що дії особи, які стосуються порятунку тварини від неминучої смерті і взяття особою на себе опіку і повну відповідальність за їхнє життя та благополуччя, що не підтверджено жодними документами згідно з законодавством, не є законною підставою набуття особою права власності на тварин.
Далі, на підтвердження законності своїх дій, ГО надає жирним шрифтом посилання на статтю 338 ЦКУ. Однак, як випливає з правової суті вимог цієї статті, ці вимоги не розповсюджуються на тварин, а тому твердження ГО про те, що «громадянка виконала всі можливості на той час умови Закону на здобуття прав власності на вище зазначених тварин» ніяким чином не є законним обґрунтуванням підстав набуття у власність тварини, так як не відповідає вимогам чинного законодавства України.
Після цього знову ж таки жирним шрифтом згадується Порядок утримання та розведення диких тварин, які перебувають у стані неволі або в напіввільних умовах, згідно якого, як зазначено у витязі, тварини були марковані та поставлені на облік в громадську організацію, що засвідчено відповідними реєстраційними свідоцтвами, виданими на ім’я заявника.
Втім, згадані вище дії ГО, щодо маркування, постановки на облік в громадську організацію та видача реєстраційних свідоцтв на право власності, не є законним і вводить в оману громадян, які звертаються за відповідними документами, з метою в подальшому отримати дозвільні документи на зразки СITES.
З цього питання треба зауважити, що згідно з розділом IV, п. 4.5 вищезгаданого Порядку, про набуття у власність тварини, у тому числі про народження тварини, власники тварин зобов’язані протягом 24 годин письмово повідомити відповідний територіальний (міжрегіональний територіальний) орган Держекоінспекції із зазначенням відповідних відомостей, з якими кожен може ознайомитися у відкритому доступі.
Втім, в багатьох випадках, не можливо стверджувати про законне набуття особою прав власності на тварину, в разі не виконання цією особою відповідних вимог чинного законодавства України, які стосуються самої процедури (відповідно до чинного законодавства України) набуття у власність врятованих тварин. Отже, в даному випадку рятівниця знайдених тварин в першу чергу не виконала вимоги того ж ЦКУ, але аж ніяк не вимоги ст.338, на яку посилається ГО.
Треба також звернути увагу на те, що вищезгаданий Порядок жодним чином не зобов’язує власників/опікунів тварин ставити їх на нібито обов’язковий облік в будь-які ГО, а тому посилання ГО на ці нібито обов’язкові законні дії є надуманими і необґрунтованими. Шкода констатувати цей факт, але в даному випадку видається бажане за дійсне, оскільки надане ГО обґрунтування не відповідає вимогам Закону.
Саме в таких випадках непоправну шкоду заявникам на отримання відповідних документів від ГО, з метою отримання в подальшому права власності на тварину, або інших документів, завдає помилкова самовпевненість осіб, які не тільки не розуміють помилковість своїх дій, а і подальші наслідки цих дій для заявників. Нажаль, у цьому випадку рятівниця тварин, за порадою спеціалістів ГО, припустилася помилок, які взагалі унеможливили вирішення цього питання.
Дуже сумно констатувати той факт, що переоцінюючи свої знання чи здібності в цій галузі, спеціалісти ВГО «Зоосвіт» надають поради, які призводять до таких сумних результатів.
Особливо зараз, під час війни, багато екзотичних тварин залишаються бездоглядними, з тих чи інших причин втративши своїх власників, отже на знайдених або врятованих тварин важливо набути право власності згідно Закону, оскільки в іншому випадку тварина юридично вам не належатиме не залежно від того в яких базах ви будете її реєструвати та які папери в подальшому ви на цю тварину будете оформлювати. Якщо ви врятували екзотичну тварину і не знаєте процедури набуття у власність врятованих тварин та відповідних вимог чинного законодавства України в цій галузі, не зволікаючи звертайтеся до спеціалістів в галузі права, щоб від самого початку зробити все відповідно до Закону.
Рятуючи з вулиці від смерті екзотичну або дику тварину чи птаха ви повинні закарбувати в пам’яті, що маркування та будь-яка реєстрація в "базах" громадських організацій, а також оформлення ветеринарного паспорта та гарних кольорових заламінованих папірців від ГО, де вас безпідставно вкажуть як власника тварини - не є підставою набуття права власності на врятовану тварину. Отже, врятувавши екзотичну або дику тварину чи птаха вам необхідно виконати наступні дії:
- негайно звернутися до профільного ветеринарного лікаря,
- негайно повідомити про знахідку власника і повернути йому тварину або птаха. Якщо власник тварини або місце його перебування невідомі, особа, яка врятувала тварину, зобов'язана протягом трьох днів заявити про це органові місцевого самоврядування, який вживає заходів щодо розшуку власника.
- Ви, як рятівник тварини або птаха, можете на час розшуку власника залишити її у себе на утриманні та в користуванні або передати іншій особі, якщо ця особа може забезпечити утримання та догляд за твариною з додержанням ветеринарних правил, або передати її органові місцевого самоврядування.
- В залежності від виду тварини чи птаха, звернутися до зоопарку або реабілітаційного центру з проханням прийняти тварину чи птаха на постійне місце утримання.
У випадку якщо власника тварини або птаха не можливо розшукати з певних обставин, а також в залежності від того які дії з вищеперелічених ви виконали, можна робити якісь висновки та оформлювати на врятовану тварину або птаха право власності згідно чинного законодавства.
На завершення хочемо відзначити, що своєчасне звернення до юриста допоможе вам в подальшому уникнути проблем, з якими наразі зіштовхнулася рятівниця вищевказаних тварин, та мати можливість оформити дозвільну документацію CITES у разі вашого виїзду за кордон.