СITES на осетрових видів риб та виробленої з них продукції
Наша компанія надає повний юридичний супровід з оформлення документів з метою офіційного ввозу в Україну або вивозу за кордон живої декоративної та акваріумної риби, живої заплідненої ікри тварин та риб (у т.ч. осетрових видів риб), тушок, м'яса, плавців - інших частин та іншої продукції з риби, осетрових видів риб та веслоносових ряду осетроподібних.
Зразок СІТЕС - це будь-яка жива або мертва тварина та будь-яка легко упізнавана частина чи похідне від неї, а саме:
- жива риба, у тому числі личинка;
- жива запліднена ікра, харчова ікра;
- тушки, м'ясо, плавці;
- інші частини та інша продукція.
Слід зазначити, що дія Конвенції СITES поширюється не тільки на види декоративної та акваріумної риби, осетрових риб та продукцію з них, що походять з природних водойм, а й на види, вирощені у штучних умовах (в умовах аквакультури). Для кожної партії зразків СITES оформлюється окремий дозвіл/сертифікат CITES.
Представник родини веслоносових ряду осетроподібних мешкає в природному середовищі США і є об’єктом аквакультури не тільки в Україні, а й інших країнах світу. Треба зазначити, що всі види осетрових риб та веслонісу є зразками СITES і тому зовнішньоторговельні операції з ними, включаючи транзитне перевезення та реекспорт, а також пропуск на митну територію України, здійснюються виключно за умови наявності супровідних документів дозвільного характеру - дозвіл/сертифікат СITES.
Адміністративним органом СITES України щодо осетрових видів риб та виробленої з них продукції є Державне агентство рибного господарства України.
Науковим органом СITES України щодо осетрових видів риб та виробленої з них продукції є Інститут рибного господарства та екології моря.
Відповідно до вимог CITES, визначених у Резолюції Conf. 12.7, стосовно персональних звільнень від вимог отримання дозволу CITES щодо харчової ікри осетрових (caviar), встановлено, що дані обмеження не повинні перевищувати 125 грам на одну особу, тобто експорт/імпорт зазначеної кількості харчової ікри (у більшості випадків для власних потреб) здійснюється без оформлення дозволу CITES. Дана норма стосується, у тому числі і поштових відправлень, адже поштове пересилання у більшій кількості - це є експорт, або реекспорт.
Щодо експорту та реекспорту слід відмітити, що відповідно до вимог СITES держави ареалу (регіону поширення) ряду осетроподібних (Order Acipenseriformes) щорічно затверджуються національні експортні квоти на всі види осетроподібних риб (осетрові та веслоносові) та продукцію з них, вилучених з природних водойм, і офіційна інформація про обсяги експортних квот надсилається до Секретаріату СITES. Лише за наявності затверджених національних експортних квот, які розміщуються на офіційному сайті СITES, країна може здійснювати експортні поставки осетрових видів риб, вилучених з природних популяцій, та продукцію з них.
Слід зазначити, що в Україні з 2000 року введено повну заборону на промисловий вилов осетрових видів риб. Всі види осетрових фауни України мають особливий охоронний статус - вони занесені до Червоної книги України. Тому торгівля осетровими видами риб, які походять з природних популяцій (виловлених з природних водойм України), і продукцією з них - вважається незаконною та заборонена як на внутрішньому ринку, так і для експорту.
Для попередження нелегальної торгівлі, Україна щорічно встановлює нульові експортні квоти на продукцію осетрових видів риб природних популяцій. Однак, дана заборона не стосується продукції аквакультури. Експорт або реекспорт даної продукції є цілком легальними, але мають (як і продукція з природних популяцій) супроводжуватись відповідним дозволом/сертифікатом CITES.
Перелік документів, необхідних для оформлення дозволу/сертифікату CITES.
Щодо імпорту слід відмітити, що відповідно до вимог CITES ввезення в Україну зразків осетроподібних риб та продукції з них, здійснюється за дозволом, який супроводжує вантаж, і видається Адміністративним органом CITES країни-експортера. Разом з тим для імпортерів продукції осетрових видів риб, а також для представників Державної екологічної інспекції України, що здійснюють державний контроль за дотриманням вимог CITES у пунктах пропуску через державний кордон України та на її митній території, існує необхідність надання до Державного агентства рибного господарства України для зберігання оригіналу дозволу/сертифікату CITES після проведення відповідних митних операцій та отримання вантажу (вимоги ст. VI Конвенції CITES та наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 29 лютого 2012 року № 107).
Щодо контролю внутрішньої торгівлі необхідно зазначити, що на сьогодні більшість продукції осетрових, що представлена на ринку України, є імпортованою, але також існує вітчизняний виробник харчової чорної ікри осетрових риб та веслоноса, який займається вирощуванням стерляді в умовах аквакультури, пройшов відповідну реєстрацію консервного та пресервного виробництва та отримав номер для маркування продукції власного виробництва.
Кожна партія імпортної продукції осетрових, якщо вона ввезена на територію України без порушень законодавства, повинна мати відповідний дозвіл CITES. Враховуючи зазначене, представники торгових мереж, ресторанів, ринків тощо, що реалізують продукцію осетрових видів риб та веслоноса, для підтвердження її законності повинні пред’являти на запит громадян або контролюючих органів копію такого дозволу CITES (для імпортованої продукції), або документи, які підтверджують, що дана продукція отримана з риб, вирощених в умовах аквакультури України.
Чорна ікра, згідно з визначенням, прийнятим в рамках СІТЕС, є незаплідненою і обробленою ікрою ряду осетроподібних (Acipenseriformes). Як найдорожчий тваринний харчовий продукт, чорна ікра в системі СІТЕС регулюється окремо. До міжнародної торгівлі чорною ікрою існують спеціальні вимоги СІТЕС:
- чорна ікра може транспортуватися тільки в заводському контейнері/банці;
- безпосередньо на контейнері повинна бути присутня індивідуальна одноразова етикетка - захист від несанкціонованого відкриття;
- на контейнер/банку повинен бути нанесений відповідний код маркування;
- наявність супровідних документів СІТЕС при перевезенні більш як 125 грам чорної ікри на особу.
Під час купівлі такої продукції з метою відправлення за кордон поштовими відправленнями покупець має обов’язково вимагати від продавця зазначені документи та у встановленому порядку оформлювати дозволи/сертифікати CITES (слід враховувати, що персональні звільнення стосуються лише харчової чорної ікри). Під час поштових відправлень харчової чорної ікри необхідно брати до уваги встановлені обмеження щодо ваги відправлень, та у разі перевищення дозволених 125 грам на одну особу, обов’язково оформлювати відповідний дозвіл/сертифікат CITES.
Разом з тим маємо зазначити, що відповідно до вимог CITES для харчової чорної ікри встановлено уніфіковану систему етикетування для торгівлі нею та її ідентифікації. Ця уніфікована система етикетування поширюється на всю ікру, виготовлену в комерційних і некомерційних цілях, для внутрішньої чи міжнародної торгівлі, і ґрунтується на застосуванні одноразового ярлика, який не підлягає повторному використанню, на кожному первинному контейнері/банці. Звертаємо Вашу увагу на те, що інформація, яка міститься на етикетці прикріпленій до контейнера/банки, повинна співпадати з інформацією, що міститься у дозволі CITES, або у додатку, доданому до дозволу.
Тобто для здійснення імпортної поставки в Україну харчової ікри необхідно мати:
- дозвіл/сертифікат CITES;
- додаток до дозволу/сертифікату CITES з інформацію щодо коду маркування для конкретної партії ікри;
- фото банки харчової ікри з аналогічним відповідним маркуванням.
Юристи нашої компанії допоможуть Вам зібрати і оформити необхідні документи для отримання дозволу/сертифікату CITES на живу рибу (у т.ч. декоративну та акваріумну рибу), живу запліднену ікру тварин та риб (у т.ч. осетрових видів риб), тушки, м'ясо, плавці - інші частини та іншу продукцію з осетрових видів риб та веслоносових ряду осетроподібних, а також проведуть повний юридичний супровід процедури отримання дозволу на імпорт, експорт, реекспорт Вашого зразка СІТЕС.
Наявність дозволу CITES не звільняє Експортера від дотримання митних, ветеринарних і фітосанітарних правил.
ЯК ВИЗНАЧИТИ СПРАВЖНІСТЬ ДОЗВОЛУ CITES
КОНСУЛЬТАЦІЯ ЩОДО ОФОРМЛЕННЯ CITES