Подорожі з домашніми тваринами в країни Європейського союзу
Зважаючи на процес інтеграції України до Європейського союзу, все більше українців отримують змогу вільно подорожувати по території ЕС. Проте, якщо питання безвізового переміщення громадян нашої країни вже вирішено, залишається аспект, який лежить не у дипломатичній площині, а безпосередньо пов’язаний з дотриманням безпеки здоров’я тварин та людей на території ЄС. Дане питання пов’язане з подорожами до країн ЄС разом із домашніми тваринами.
На сьогоднішній день більшість європейських країн, завдяки вимогам вакцинації диких і домашніх тварин, є вільними від захворювань на сказ. Саме тому при ввезенні до країн Європейського союзу собак, котів та тхорів необхідно не лише провести вакцинацію домашньої тварини проти сказу, але й за допомогою спеціального дослідження переконатися в ефективності проведеного щеплення. Такий захід є обов’язковим і дозволяє країнам європейської співдружності почувати себе спокійно стосовно повторного занесення збудника сказу на їх територію.
Окрім цього, необхідною умовою є ідентифікація тварини (мікрочіп), проведені інші передбачені вакцинації, а також наявнысть документу про стан здоров’я тварини.
Як правило, для подорожі з домашніми тваринами до країн ЄС необхідні наступні документи:
1. Ветеринарний паспорт міжнародного зразка. Цей документ має містити:
- відмітку про комплексну вакцинацію проти вірусних хвороб. Остання вакцинація повинна бути проведена не пізніше 30 днів і не раніше 12 місяців до дати від'їзду;
- фото тварини до досягнення нею віку 12 місяців;
- відмітку про чіпування із зазначенням дати чіпування та локалізації мікрочіпа;
- відмітку про вакцинацію проти сказу (назва вакцини, підпис, печатка, дата). Тварина може бути провакцинована проти сказу по досягненні віку 12 тижнів.
- інформацію про обробки проти екто- та ендопаразитів (проти бліх і глистів).
2. Ідентифікація тварини мікрочіпом. Електронний носій інформації (мікрочіп) - пасивний транспондер, який використовує певну радіочастоту.
Параметри мікрочіпа визначені Регламентом (ЄС) № 576/2013 Європейського Парламенту та Ради, і відповідають наступним даним:
- Стандарт ISO 11784 з використанням FDX-B або HDX технологій.
- Стандарт ISO 11785, при можливості застосування сумісного рідера.
Тварина має бучи чіпована раніше (або в той самий день, але не пізніше), ніж була проведена вакцинація проти сказу.
3. Результат дослідження на визначення в крові тварини титру антитіл проти вірусу сказу. Це дослідження може бути проведене не раніше, ніж через 30 днів з моменту останньої вакцинації проти сказу. В’їзд до країн ЄС дозволяється не раніше, ніж через три місяці з моменту відбору крові для дослідження на вміст антитіл до збудника сказу (цей карантинний захід обумовлений тим, що наявність антитіл може свідчити не лише про успішну вакцинацію, а і про наявність вірусу в організмі тварини). Задовільним вважається результат не нижче 0,5 МО/мл (міжнародних одиниць).
Перелік лабораторій, які мають право проводити такі дослідження.
Детальна інформація щодо проведення досліджень.
4. Ветеринарна довідка (Форма 1) або форма 1-ВЕТ (для країн СНД). Форма видається державним лікарем ветеринарної медицини не раніше, ніж за 3 дні до вивозу тварини за кордон, після клінічного огляду, за наявності ветеринарного паспорта з відміткою про ідентифікацію та довідки про аналіз крові.
5. Міжнародний ветеринарний сертифікат на тварину. Ветеринарний сертифікат ЄС на домашніх тварин, яких транспортують до країн Європейского Союзу з некомерційною метою (на мові країни в'їзду).
6. Документ про те, що тварина не представляє племінної цінності. Документ про племінну цінність тварини із зазначенням її оціночної вартості (видається при виїзді на ПМП або для пред'явлення на вимогу).
Тож, як бачимо, для подорожування з домашнім улюбленцем до країн ЄС необхідно заздалегідь потурбуватися про наявність щеплень у тварини, а також оформити всі необхідні документи, щоб уникнути несподіваних неприємностей на кордоні.